Zdravý spánek u dětí

Jak na zdravý spánek u dětí 

Mají vaše děti problém se spánkem? Často se v noci budí, málo spí, nebo se celou noc vrtí a „cestují“ po posteli? Zdravý spánek je důležitý u dospělých i u dětí. Proto je nutné věnovat jejich spánku dostatek pozornosti. Dobře spící dítě má dobrou náladu, je pohodové a plné energie. Ale co když je to naopak?

Proč je spánek u dětí tak důležitý?

Spánek je pro děti velmi důležitý. Ovlivňuje totiž jejich fyzický i mentální vývoj, podporuje růst i regeneraci. Spánkem sílí nemocní, zdraví, miminka i větší děti. Potřeba spánku a jeho délka se však mění v návaznosti na věk. Čím je dítě starší, tím potřebuje spát méně. Zatímco miminka prospí až 20 hodin denně, děti kolem tří let mohou spát už jen deset hodin. Výjimkou ale není ani 16 hodin spaní. Každé dítě je jiné. Záleží i na tom, zda je během dne zaměstnané fyzicky i mentálně atd. Někdy spí tříleté dítě ještě i po obědě, jindy už mu stačí jen spánek noční.

Jak poznáte nevyspalé dítě?

Vzhledem k tomu, že každé dítě je jiné, je poměrně složité určit, zda spí dostatečně nebo má naopak spánkový deficit. Některé děti spí celou noc téměř od narození a jiné se budí několikrát za noc ještě v deseti letech. Jak ale poznat, zda spí vaše dítě dostatečně?

Prvním impulsem, že je něco špatně, by mělo být podráždění a nevrlost u dítěte. Mne si oči, zívá během dne, vzteká se, nebo je citlivé na různé podněty? Mrzutost, impulzivita, poruchy chování i nesoustředěnost, to jsou hlavní znaky nevyspalého dítěte. Pokud poznáváte své dítě, čtěte dál a zajistěte mu lepší, a hlavně zdravý spánek.

Dopřejte svým dětem zdravý spánek

Jak už jsme naznačili, aby vaše dítě dobře spalo, je vhodné dopřát mu během dne dostatek pohybu, ale i mentální aktivity. Mluvte s nimi, hrajte slovní hry, čtěte jim, nebo vyprávějte pohádky. Starší veďte ke čtení knih. Koukání do mobilů či tabletů ovlivňuje kvalitu spánku a to negativně.

Pozornost věnujte i kvalitní matraci. Pro děti, které se stále vyvíjí a rostou, se nedoporučuje matrace z paměťové pěny, ani klasický molitan, který se v dětských postýlkách nachází velmi často. Matrace pro děti mají svá kritéria, která by měly splňovat. Protože se jedná o téma důležité a obsáhlé, podíváme se na něj v příštím článku podrobněji.