Senioři a spánek

Senioři a spánek.

Dopřejte seniorům pohodlný spánek a snadné vstávání

 

Senioři a spánek, myslíte, že na tom nezáleží? Pravda je opak! Dostatečný a regenerující spánek je důležitý pro každého z nás. Senioři a nemocní lidé však mají ztížené podmínky. Bolí je často záda, klouby, špatně se zvedají a ztěžka na postel usedají. A když jsou na lůžko trvale upoutaní, je to ještě náročnější. Víte, jak jim spánek a odpočinek ulehčit?

 

Začíná to postelí

Senioři i lidé, kteří mají problémy s pohybovým aparátem často řeší problém, jak bezpečně usednout na postel, nebo jak se z ní bez cizí pomoci zvednout. Proto dbejte na to, aby měli vždy dostatečně vysokou postel, ze které se jim budou tyto obtížné úkony lehčeji provádět. Vyberte vysokou postel, do které můžete zvolit ještě i speciální výšku matrace. Pokud je to možné, neváhejte a nechte si vytvořit matraci na míru.

Pokud se staráte o osobu upoutanou trvale na lůžko, oceníte postel, která bude dobře přístupná – ideálně z obou stran a pokud možno i polohovatelná. V tomto případě neexperimentujte a nechte si poradit odborníky. Polohovatelné zdravotní postele se dají koupit i zapůjčit na konkrétní dobu.

 

Zdravotní matrace pro kvalitní spánek

Staří lidé ocení při spánku a odpočinku především pohodlí. Zapomeňte na tvrdé a středně tvrdé matrace a snažte se jim vyjít vstříc matrací, která se dokonale přizpůsobí jejich tělu. Myslete na to, že při dlouhodobém ležení dochází k otlakům kostí a kloubů, a proto je nesmírně důležité zvolit ideálně matraci z paměťové pěny, která zareaguje na tělesné teplo a přizpůsobí se ležícímu tělu. Chtějte matrace, které mají co nejvíce anatomických zón – minimálně pět, ideálně sedm. Anatomické zóny napomáhají k ideálnímu rozložení váhy těla a otlaky v místech ramen, krční páteře či beder se zmírňují.

 

Polohovatelný rošt pro dokonalé pohodlí

Pod matraci by měl samozřejmě přijít i kvalitní rošt. Nejideálnější je elektrický polohovatelný rošt, kterým můžete přizvednout ležící osobu pod hlavou (zády), nebo naopak v oblasti nohou. Pokud je to navíc rošt elektrický, není nutné ani vylézat z postele, případně seniora nadzvedávat. Stačí stisknout tlačítko a rošt nastavit do požadované polohy. Kvalitní rošty mají stejně jako matrace anatomické zóny pro správné rozložení tělesné váhy a dokážou tak kvalitu matrace ještě vylepšit.

Nezapomeňte, že pouze matrace pro kvalitní a pohodlný spánek nestačí. Důležité je sladit postel, matraci i rošt.

new dreams cesky vyrobce matraci