Kvalitní spánek

10 tipů pro kvalitní spánek

Kvalitní spánek je to, co naše tělo potřebuje nejlépe každou noc, nebo alespoň jednou za několik dní. Vyspat se opravdu dobře, abychom se cítili odpočatě, svěže a nepolámaně, to není tak jednoduché, jak se to může na první pohled jevit. Nestačí jen lehnout si a zavřít oči. Jak tedy na to?

Kvalitní postel, rošty i matrace

První, co nás napadne je jednoznačně kvalitní postel. V té by neměla chybět dobrá pěnová nebo taštičková matrace, která vyhovuje vašim zdravotním a tělesným potřebám. Na to, jak vybrat matraci „na míru“ se můžete podívat zde (odkaz na příslušnou stránku). A nezapomeňte, že součástí postele je i rošt. Ten často opomíjíme, ale i jeho kvalita a zpracování ovlivní náš spánek. O tom jak si správnou matraci vybrat si přečtěte zde.

Fyzická námaha

Neseďte celý den na gauči. Dopřejte si alespoň jednou za den procházku, nebo si zacvičte. Tělesná námaha tělo unaví a lépe se vám pak spí.

Čerstvý vzduch

Čerstvý vzduch je důležitý nejen během dne, ale i před spaním. Procházka na čerstvém vzduchu vás příjemně osvěží, ale také naprogramuje mozek k tomu, aby pak snáze přepnul do módu relaxace. Čerstvý vzduch si pusťte do ložnice i před spaním. Ideální je alespoň vyvětrat, nebo ponechat pootevřené okno celou noc.

Chladnější prostředí

S čerstvým vzduchem souvisí i chladnější prostředí. Pokud budete mít v ložnici přetopeno, moc dobře se vám spát nebude. Pro spánek je lepší chladno, někdy až trochu zima. Můžete se přece zachumlat pod peřinu.

Zatáhněte závěsy

Rychlejšímu usínání a nerušenému spánku pomáhá i zatemnění. Pokud máte možnost, zatáhněte na noc žaluzie, rolety nebo závěsy. Pokud to nestačí, nebo tu možnost nemáte, vyzkoušejte noční pokrývky očí/masky na oči. Nebudou vám překážet, na obličeji jsou příjemné a umožní vám spát i při světle. Ideální jsou i pro ty, co potřebují spát po noční, nebo pro lidi trpící migrénou.

Před spaním žádný kofein

Pokud chcete lépe usnout a nebudit se, nepijte před spaním kávu, čaj ani jiné nápoje obsahující kofein. Ten je sice fajn přes den, kdy potřebujeme povzbudit, ale v noci nám přivodí spíše nespavost.

Raději knihu

Je obecně známo, že světlo vyzařující z televize, mobilních telefonů, počítačů či tabletů působí nepříznivě na náš spánek. Nemůžeme pak usnout. Zkuste si místo toho před spaním přečíst knížku.

Meditujte – klidně i před spaním

Jestliže se vám honí před spaním v hlavě tisíce myšlenek, řešíte rodinné problémy nebo přemýšlíte nad dalším pracovním dnem, bude se vám špatně spát i usínat. Zkuste se před spaním zklidnit, relaxovat nebo dokonce meditovat.

Relaxační koupel nebo sprcha

Zklidnění mysli před spaním pomáhá horká koupel nebo sprcha, za použití relaxační pěny do koupele, různých olejů nebo sprchových gelů. Doporučuje se především levandule a heřmánek.

Levandule na polštář

Levandule, heřmánek a další bylinky jsou k dostání i v podobě sprejů na polštář, různých roll-on za ucho a na spánky a podobně. Pokud máte před spaním problém se zklidněním mysli, toto stoprocentně pomůže. Navíc se jedná o neškodné bylinky vhodné i pro děti.