Jak vybrat tu pravou matraci

Jak vybrat tu pravou matraci

Výběr matrace je důležitá a náročná záležitost. Nestačí jen dodržet rozměry postele a vyslechnout si doporučení souseda. Co vyhovuje jemu, nemusí být ideální pro vás. A proto vám dnes poradíme, jak vybrat matraci přímo „na tělo“. Přistupme tedy k otázce: "Jak vybrat tu pravou matraci?"

 

Rozměry a parametry

Při výběru matrace hraje roli plno parametrů, které by se neměly přehlížet. Někdo se lépe vyspí na měkké matraci, jiný dává přednost tvrdé. Někdo potřebuje vysokou matraci, jiný zase takovou, aby dlouho vydržela i přes vyšší hmotnost uživatele. Na co se tedy zaměřit?

Prvním krokem je rozměr matrace. Změřte si svou postel a zjistěte potřebnou velikost. Dále sledujte nosnost, kterou rozumně určete podle své vlastní váhy. Myslete při tom i na to, že na matraci nebudete možná spát sami – máte děti, manžela, zvířecí miláčky? Sledujte také výšku matrace, a především její tvrdost. Starší a nemocní lidé dávají přednost měkčí matraci, stejně jako děti, které jsou lehčí váhy a měkká matrace jim postačí. Oproti tomu lidé s vyšší hmotností se na měkké matraci příliš nevyspí.

Důležité jsou i vlastnosti matrace, které se kus od kusu liší. V dnešní době už má většina matrací několik anatomických zón, které se přizpůsobí tělu ležícího a umožní mu správné rozložení páteře při spánku. Nedochází tak k otlakům na nesprávných částech těla. Důležitý je i materiál, ze kterého je matrace vyrobena. Někomu vyhovuje paměťová pěna, jiný dá přednost taštičkové – pružinové matraci. Lidé preferující tvrdší matrace pak uvítají kokosové desky, které opět spánek o něco zkvalitní.

Zapomínat bychom neměli ani na alergiky a astmatiky. Pokud máte vy nebo vaše děti podobné problémy, chtějte matraci, která je pro vás určená. Nejde jen o materiál, ze kterého je vyrobena, ale i o potah. Nejideálnější je potah antialergický, odpuzující roztoče. Můžete si vybrat i potah s různými přírodními výtažky, např. s Aloe Vera, který napomáhá uklidnit organismus a zkvalitnit spánek.